Członkowie SAW ekspertami 4 Design Days 2022

4 Design Days

4 Design Days to wydarzenie świata architektury, designu i nieruchomości. Po edycjach on-line wróciło do unikalnych przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W dniach 27-30 stycznia 2022 spotkali się tam architekci, projektanci, inwestorzy, producenci, deweloperzy i miłośnicy designu z Polski i zagranicy. Przybyli do Katowic, by wspólnie rozmawiać o renesansie polskiego rzemiosła, Nowym Europejskim Bauhausie, zielonej transformacji na rynku nieruchomości czy resetowaniu miast.

Patronat SAW

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz było partnerem instytucjonalnym wydarzenia i miało liczną reprezentację zwłaszcza podczas dwóch dni biznesowych 4 Design Days 2022. Członkowie SAW aktywnie uczestniczyli w panelach, prelekcjach i dyskusjach w ramach 4DD. Poniżej krótka relacja z ich wystąpień.  

Ikony polskiego designu

„Tribute to … ikony polskiego designu” to jedno ze spotkań, którego celem było odkrycie na nowo polskiego designu. Wzięli w nim udział m.in. Patrycja Suszek – Rączkowska z pracowni Poco Design oraz Waldemar Smoliński z Art. Design – członkowie SAW. Dyskusja była zachętą dla słuchających, aby świadomie kierowali swoją uwagę na wyroby rzemieślnicze, które służą człowiekowi i planecie znacznie bardziej niż produkty tworzone masowo. Nieco zbliżona tematyka przewodziła wystąpieniu Malwiny Morelowskiej z pracowni Morelewska.com, która od kilku miesięcy jest zrzeszona w naszym stowarzyszeniu.  Wystąpienie Malwiny, którego ideą było poszukiwanie nowych ikon polskiego wzornictwa, przebiegło pod hasłem: „Storytreling polskiego designu. Model 366”.

Nowy Europejski Bauhaus

Kolejnym istotnym tematem, którego nie mogło zabraknąć na 4DD, jest Nowy Europejski Bauhaus.  W debacie „Jak budować bez śladu węglowego?” SAW reprezentowała Anna Olga Chmielewska z pracowni JAM Kolektyw. Zgromadzeni eksperci prezentowali pomysły na to, jak wprowadzić w życie idee europejskiego zielonego ładu.

O tym, czy można urządzić mieszkanie w duchu less weste w gronie fachowców z dziedziny projektowania rozmawiał Roland Stańczyk – RS studio projektowe, założyciel i członek Zarządu SAW. Natomiast w sesji zatytułowanej: „Zrównoważony design czy greenwashing – obnażamy ekościemę” udział wziął Maciej Bidermann z pracowni Bideramnn+Wide, członek SAW.

Małe Miasta, wielka architektura

Jak „narysować” miasta, by były dobrym miejscem do życia, spełniały funkcję ośrodków gospodarczych na miarę XXI wieku? Jaki jest przepis na aglomerację przyszłości i jaką role mogą odegrać tu architekci, projektanci, lokalne władze i mieszkańcy? Na te pytania w dyskusji zatytułowanej „Małe miasta, wielka architektura” odpowiadał z ramienia SAW Krzysztof Faber z pracowni FAAR, zrzeszony w naszym stowarzyszeniu od 2018 roku.

Home office

Podczas dni otwartych, w dyskusji zorganizowanej przez czasopismo „Dobrze mieszkaj” na temat aranżacji wnętrz w czasie pandemii wystąpiła Agata Frączek z pracowni Madama, członkini SAW. Agata udzielała porad, co zrobić by home office nie był koszmarem?

Podziękowania

Wszyscy nasi prelegenci wrócili z Katowic zadowoleni. Ogromną radością była możliwość spotkania ludzi, dla których design, architektura, zrównoważone projektowanie są sprawami ważnymi. Rozmowy i wymiana doświadczeń były inspirujące zarówno dla prelegentów, jak i słuchaczy. Cieszymy się, że Stowarzyszenie Architektów Wnętrz mogło wziąć udział w tym wydarzeniu. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą owocną współpracę.

Scroll to Top