Projekt WYWIAD. Drugi odcinek rozmów z architektami wnętrz – Anna Olga Chmielewska i fotografka Jola Skóra

Osoba wrażliwa, otwarta, umiejąca słuchać i nazywać potrzeby: oto dobry architekt wnętrz – podkreślają Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra z agencji projektowej JAM KOLEKTYW, bohaterki drugiego odcinka „Projektu WYWIAD”. – Jest i artystą, i inżynierem, i psychologiem, i project managerem. Czasem ekonomem, a czasem po prostu rzemieślnikiem – wyliczają. Co jeszcze mówią o swojej profesji, a także o własnym sposobie pracy, stylu projektowym i źródłach inspiracji?

Projekt WYWIAD” to autorski cykl rozmów z architektami wnętrz. Ponieważ oddaje głos samym twórcom, pozwala wniknąć w ich świat wewnętrzny – sferę wartości, źródła inspiracji czy dążenia zawodowe, a ponadto kluczowe dla rozwoju profesjonalnego wspomnienia, marzenia, alternatywne scenariusze życiowe. Wszystko po to, by pomóc odbiorcom lepiej rozumieć nie tylko podstawowe zadania architekta wnętrz czy zręby jego warsztatu, ale także – w szerszym ujęciu – jego właściwą rolę w kształtowaniu obrazu świata oraz warunków życia ludzi.

Perspektywa ta wynika z idei przyświecających działalności Stowarzyszenia Architektów Wnętrz – pomysłodawcy i producenta cyklu. Misją organizacji jest bowiem ukazywanie wagi tego zawodu, związanego z tworzeniem i kształtowaniem przestrzeni do codziennego funkcjonowania człowieka – jego życia prywatnego, edukacji, pracy, rozrywki, komunikacji czy zdrowia. Gdy funkcje i formy tej przestrzeni buduje świadomy wyzwania architekt, staje się ona lepsza. Uzyskuje wartości wynikające z jego wiedzy, talentu, doświadczenia, jak również wrażliwości artysty.

Bohaterki drugiego odcinka cyklu „Projekt WYWIAD” to Anna Olga Chmielewska i Jola Skóra z agencji projektowej JAM KOLEKTYW. Firma ta specjalizuje się w kompleksowych realizacjach z zakresu home & living. Zajmuje się architekturą i projektowaniem wnętrz, a także scenografią, stylizacją, fotografią, wzornictwem oraz tworzeniem koncepcji kreatywnych.

Architekt wnętrz to zawód, który wymaga kreatywności. To, jaką uczelnię kończymy, artystyczną czy techniczną, tak naprawdę nie ma znaczenia – ocenia Anna Olga Chmielewska, architektka wnętrz, stylistka i scenografka. – Ważną cechą jest wrażliwość (nie tylko na piękno) i uważność – dodaje Jola Skóra, fotografka oraz projektantka. Dzięki tym przymiotom, jak zgodnie oceniają obie bohaterki, architekt jest w stanie odczytać potrzeby klientów, by później przełożyć je na trafny, udany projekt.

Gdzie znajdują inspiracje? We własnej codzienności, w trakcie podróży, a nawet w czasie snu. – Mam notatnik, w którym zapisuję pomysły, które mi się przyśniły – zdradza Jola Skóra. – Inspiracją dla nas są też nasi klienci. Każdy temat otwiera nową furtkę i mobilizuje do poszukiwań – dodaje z kolei Anna Olga Chmielewska. – Realizując nasze projekty, zawsze analizujemy kontekst miejsca i historię właścicieli – podkreśla. Przytacza też przykład letniego domu w Holandii. Aby nową odsłonę historycznego obiektu mocno osadzić w lokalnym kontekście, projektantki szukały tradycyjnych technik rzemieślniczych oraz materiałów m.in. w zbiorach regionalnego muzeum.

Jak określają swój styl projektowy? Jaki jest ich sposób pracy? Co je łączy, a co różni – i zarazem wzbogaca twórczo-biznesowy duet? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań o JAM Kolektyw można znaleźć w najnowszym filmie.

Cyklowi patronują najbardziej liczące się tytuły prasowe i serwisy internetowe segmentu architektury wnętrz oraz designu: „Czas na Wnętrze”, „DesignAlive”, „Dobre Wnętrze”, „Elle Decoration”, „Label Magazine”, „MADwhite”, „Magazif”, „PLN Design” i „Point of Design”.

Realizacja odcinka była możliwa dzięki życzliwemu zaangażowaniu Partnerów: firmy Omnires – producenta armatury i pozostałych rozwiązań łazienkowych, polskiego przedsiębiorstwa o globalnym zasięgu, które od ponad 30 lat łączy innowację z pasją do dobrego, świadomego designu – oraz firmy Jung – renomowanego niemieckiego producenta osprzętu elektrycznego o innowacyjnej technologii i pięknych formach, a także zaawansowanych rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej.

Nagranie zrealizowano w pracowni JAM KOLEKTYW. Autorzy widocznych we wnętrzach dzieł sztuki to Anna Bojanowicz (malarstwo) i Michał Anela (obiekt ceramiczny). Za reżyserię i zdjęcia odpowiada Maria Lubicz-Łapińska. Projekt koordynuje zespół Home Sweet Home PR.

Scroll to Top